רפת א’

סיפורה של רפת א'

הרפת בכפר גלעדי הינה מהרפתות הראשונות בארץ.

ראשוני השומרים שעלו לכפר גלעדי הביאו איתם כמה פרות שסיפקו חלב בעיקר לתצרוכת עצמית. ה”שיכון” הראשון שלהן היה בצד הדרומי של בית ראשונים לצד מגורי החברים. כאשר גדל עדר הפרות (הפרות הובאו מבירות דמשק וצידון), ומספר החברים גדל, היה צריך להפריד ביניהם.

רפת א’ החלה להיבנות על ידי קבוצת “אחוה” אשר פעלה במסגרת “גדוד העבודה” ובסיום הבנייה, הפרות הועברו אליה בטקס רב רושם.

מבנה הרפת סגר את חצר ראשונים מכוון מזרח, המבנה נבנה מאבן בזלתית, היה בעל שתי קומות בקומה התחתונה שוכנו הפרות והקומה העליונה שימשה  בעיקר כחדרי עבודה של הרפתנים, רצעניה, מקום לאחסון מזון לפרות לרבות חבילות קש, לימים שימשה הקומה העליונה להסתרת מעפילים שהיו מגיעים באשמורת אחרונה של לילה, וכן הוסדר בקומה העליונה חדר בו לימדו ואימנו חברים להשתמש בנשק. בין הקומה עליונה לתחתונה הפרידה רצפה מעץ, כאשר במרווחים ברצפה בחלק הדרומי של הרפת, היה סליק לאקדחים.

שטח המבנה כ- 350 מטר וזו נחשבה רפת גדולה מאד, הגג רושת באגדי עץ אשר הייתה מכוסה ברעפי מרסיי , במפלס העליון היו חלונות קטנים וחרכי ירי, להגנה על הישוב.

המפלס התחתון נבנה באבן בזלתית כפולה, קירות הרפת חוזקו על יד בטון דבש, היו לו ארבעה פתחים, הפתח מצד דרום, שימש לעגלת מזון או אחר, ושימש למעבר עגלה שחיברה בין האורווה לרפת, הפתח מצד מצפון היה מקום בו הובילו את הזבל מחוץ למבנה, הפתח מצד מזרח שימש כשער יציאת הפרות לשדה ו/או לחצרות, הפתח מצד מערב, היה לכניסת עובדים, מצפון ודרום הותקנו גרמי מדרגות.

פניי הפרות היו למזרח ומערב שם חולק האוכל ובאמצע נסעה הקרונית להוצאת הזבל, כל העבודה מחלוקת האוכל לניקיון ובעיקר החליבה הייתה ידנית.

ברפת זו גדלה הפרה סתווית, כאשר בשנת 1950 שברה את שיא תפוקת החלב 100,000 ליטר, ולכבודה נערך טקס רב רושם כאשר נתן אלתרמן התכבד וכתב עליה בטור השביעי..

בשנת 1974 פרצה שריפה שכילתה רפתות ומתבנים ביניהם את רפת א’. הקומה השנייה והגג של הרפת קרסו ומה שנשאר לעמוד הייתה מעטפת הבזלתית של הרפת.

 וכיון שכך, הוחלט לבנות רפת חדשה ומודרנית שתאפשר לפרות תנאי מחייה נכונים וכך להגביר את תפוקת החלב שלהן ותקל על עבודת הרפתנים. 

מבנה רפת א’ ננטש, ועמד שומם.

בשנת 2000  פעלנו להחזרת עטרה ליושנה, המבנה שומר ושוקם, ומהווה מקום לתערוכות וכנסים.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן